Články na KB5.cz

 

V emailové schránce se mi už několikrát objevil dotaz typu "Cvičil jsem tenhle program 2 roky, pak jsem přesel na jinej program, na kterym jsem už rok a už mi to leze krkem, potřebuju změnu... Moh bys mi doporučit nějakej jinej program, kterej by mě zase nakopnul a vrátil chuť do cvičení... "

Ve třetí části jsme se zaměřili na přechody mezi V-sedem, 90/90 a polovičním lotosem. V dnešním díle budeme nadále pracovat s již známými pozicemi V-sedu a 90/90, a přidáme přechod do tzv. kolmého kleku, který bude o něco větší výzvou především na stabilitu a sílu kyčlí.

V druhé části jsme se zaměřili na přechody mezi V-sedem a 90/90. V dnešním díle na tyto dovednosti navážeme, přidáme třetí pozici, tzv. poloviční lotosový sed, a zapracujeme ještě o něco více na mobilitě a síle kyčlí i dolních končetin.

V první části jsme se zaměřili na přetáčení 90/90, jejíž účelem bylo naučit se koordinovat stabilní trup s pohybem kyčlí. V dnešním díle na tyto dovednosti navážeme, přidáme druhou pozici - tzv. V-sed - a zapracujeme ještě o něco více na mobilitě a síle kyčlí i dolních končetin.

Jednou z velmi častých příčin bolestí v oblasti spodních zad bývá slabost a nepohyblivost kyčlí. Důvod je prostý: pokud mají vykonat kyčle nějaký pohyb, ale nejsou ho schopny, ochotně je zastoupí segment spodních zad. Bederní oblast však nedokáže kyčle zastoupit ani po stránce výkonnosti, ani po stránce bezpečnosti a udržitelnosti pohybu, což u...

V minulém díle jsme si vysvětlili základní koncept Cookovi/Dettingerovi výkonnostní pyramidy, co znamenají její jednotlivá patra a podrobněji si rozebrali patro první, popisující psychické kvality pro sport. Abychom se v druhé části článku snáze orientovali, zopakujeme si na následujícím obrázku optimální poměr pater:

Než se pustíme do připravované řady článků, co a jak cvičit, tak bych rád nejprve rozebral jednoduchý, ale klíčový teoretický základ, abychom si více přiblížili, čemu a v jakém pořadí věnovat při cvičení pozornost.