Kotvení 1 - Zrak
V tomto článku si podrobněji projdeme jednotlivé možnosti a často používané metody kotvení prostřednictvím zraku.
Významem, principy a jednotlivými základními druhy Kotvení, jsme se již podrobně zabývali v předchozích článcích...
Nejjednodušší prostředky pro kotvení zrakem mohou být prosté maličkosti, jako namátkou vybraný bod na zdi či na podlaze cca 2 metry před námi, kamínek, spára mezi dlaždicemi, suk v podlahových či obkladových prknech... Dále nám může dobře posloužit i třeba květ pampelišky nebo sedmikrásky uprostřed travnaté plochy, šálek, propiska, či šachová figurka na stole a vlastně naprosto cokoli, co si získá naši pozornost. Velice oblíbeným prostředkem s jistým prvkem magie je v předchozích článcích tolikrát zmiňovaný plamen svíčky a v případě, že se rozhodneme pro vytvoření konkrétní pomůcky, nejsnazší je prostá černá tečka uprostřed bílého papíru. Pokud je vám pouhá tečka málo, můžete dát své kreativitě volný průchod a zkusit kombinace různých geometrických obrazců od těch nejjednodušších až po složité kresby, mezi než můžeme zařadit například mandaly...
Mandaly
jsou bezesporu hojně využívané v meditační praxi, ale zároveň nám otevírají oblast náboženství, kde se nám nabízí pro kotvení zrakem skutečně nepřeberné množství tzv. archetypálních prostředků, tedy předmětů zobrazující určité archetypy, božstva, duchy, vtělení a další.
Ostatně mezi meditací a modlitbou není nijak zásadní rozdíl. Ať už se tedy na několik minut oprostíte od ruchu okolního světa za účelem utřídění a zklidnění myšlenek, poskytnutím prostoru vašemu podvědomí či duši k vyjádření, nebo zda rozmlouváte s bohy, kteří jsou však samozřejmě především v nás samých... vyjde to vlastně nastejno.
Přívěsky, putovní figurky, obrázky
Samozřejmě i dnes, ale především v dřívějších dobách bylo zcela běžné nosit při sobě nějaký drobný náboženský symbol, ať už ve formě přívěsku například na krku. Jako nejčastější si uveďme například kříž, medailonky svatých, Hamsa (neboli Ruka Fatimy), Mjölnir (neboli Thórovo kladivo) a nespočet dalších...
Obdobná vyobrazení můžeme nalézt i na různých obrázcích či figurkách/miniaturních soškách, které se bez obtíží vešly do kapsy nebo příručního zavazadla.
Sošky a obrazy
O něco většími verzemi putovních figurek a obrázků, které však již neslouží jako příruční modlitební pomůcka na cesty, ale jako součást třeba domácí svatyně a vlastně též i dekorace obydlí jsou různé obrazy a sošky. Ty mohou být součástí dokonce i menších domácích modliteben umístěných například ve výklencích či dokonce samostatných místnostech.
Kapličky a totemy
Kapličky byly a stále jsou stavěné jak přímo ve vsích či menších městech, tak i mimo ně, jako například na rozcestích, v polích a občas i v lesích. Kromě připomínání významných událostí či míst plní i orientační funkci, ale samozřejmě slouží i jako místo k modlitbě pro poutníky. Kapličky jsou většinou zděné, ale u starších případů můžeme nalézt i kamenné exempláře. Dělíme je na kapličky "s vnitřním prostorem", což jsou drobné stavby schopné pojmout cca 1-3 osoby (výjimečně i vice), nebo na kapličky "bez vnitřního prostoru", jež jsou větší verzí tzv. "božích muk", které plnily a plní totožnou funkci.
Totemy jsou dřevěné sloupy, které můžeme nalézt v Severní Americe, Austrálii, Africe i střední Číně. Symbolizovaly především jednotu kmene a příslušnosti k němu. Připomínaly rovněž jeho předky a povětšinou znázorňovaly ducha v podobě zvířete či živlu, jež měl kmen ochraňovat. Zároveň byly většinou totemy i znakem exogamních skupin. Chránily své pokrevní linie před degenerací, jelikož mladí lidé si nesměli vybírat své partnery mezi příslušníky jejich vlastního totemu.
Samozřejmě ale totemy plnily i funkci spirituální, například jako prostředek při rozmluvách s duchy, předky, či přemýšlení.
Svatyně a chrámy
V určitém ohledu by se dalo říct, že občas se lidé či skupiny lidí nechají svou vášní pro spiritualitu trochu unést, což může naznačovat tvorba kolikrát až naprosto pompézních svatyní. Může se zdát, že výstavba podobných velkolepých svatyní si vyžaduje mnohdy naprosto nesmyslné a až astronomické finanční náklady a zajisté je to z určitého úhlu pohledu pravda.
Na stranu druhou, z poněkud naivního a srdečně upřímného pohledu dává značná nákladnost smysl. Svatyně je samozřejmě především symbol. Samotný akt obětování značného množství finančních prostředků a společného úsilí pro její výstavbu přidává takovému symbolu na významu, důležitosti a síle. A čím silnější je symbol, tím je i větší víra v něj a dokáže tedy působit i jako mocnější kotva při modlitbách.
To samozřejmě platí především v idealistickém modelu, kdy všichni obyvatelé vesnice či města finančně nebo materiálně přispěli na výstavbu svatyně a popřípadě ji pak pomáhali i samy stavět.
Pro zajímavost si rovněž uveďme kotvy, kterých se náš mozek v běžném životě tak nějak chytá s oblibou zcela sám. Kolikrát jste se sami přistihli, že jen tak tupě zíráte do žhavých uhlíků táborového ohně, otáčejícího se bubnu pračky, z vlaku na ubíhající koleje či z auta na pruhy na silnici.
Jakoby tyto drobnosti přímo vybízely náš mozek buď ke klidnému třídění myšlenek, či přímo k relaxaci a odpočinku od celodenního přemýšlení. Navíc to kolikrát zvládnou i rychleji, než si to sami stačíme uvědomit. 😆 Obvzláště příroda nám podobných prostředků, jako stvořených pro naši duševní hygienu a meditaci nabízí celou řadu... mraky líně plující po obloze, pohupování korun stromů ve vánku, vodu potoka protékající mezi kameny, východ či západ slunce...
Ať už jste jakéhokoliv vyznání, ateisté, zastáváte kteroukoliv filozofii, či pouze hledáte metody odpočinku pro vaši mysl... princip je stále stejný. Ustálení pozornosti na jakémkoliv prostém předmětu či jevu, který je vám sympatický, příjemný nebo má pro vás dokonce hlubší význam, vám pomůže výrazně zpomalit tok vašich myšlenek. S klidnější myslí pak dokážete lépe odpočívat a následně i lépe vyhodnocovat jednotlivé situace či řešit problémy každodenního života.
Nyní vám již jen poděkuji za vaši pozornost a těším se na viděnou opět příště.
Tak zatím zdar a hlavně nemyslete 😉