Kettlebell snatch bez mozolů, puchýřů a krve: #2 – lockout
Jak v lockoutu usadit kettlebell do dlaně? Madlo kettlebell by v horní pozici mělo dosednout mírně šikmo tak, aby překrývalo tzv. patu dlaně (tedy od prstů nejvzdálenější bod dlaně na straně malíku).
Pokud je madlo usazeno nad "patou dlaně", vytváří značnou páku na zápěstí a buď vyvrací dlaň směrem dozadu, či přinejmenším vyvolá značnou tenzi a ztuhnutí celého předloktí. Jednak se tím výrazně změní mechanika zahození a následného úchopu, ale rovněž výrazně roste riziko zranění zápěstí.
Chůze s kettlebell nad hlavou: Drill nejen pro zažití si dobře usazené kettlebell, ale i budování cekově efektivního lockoutu. Dostaňte kettlebell nad hlavu jakýmkoli bezpečným způsobem, upravte usazení madla dle potřeby a ujděte cca 20-30 kroků. Pak vystřídejte ruce.
Načasování snatch-pullu a proražení: Častou chybu je příliš vysoký snatch-pull a proražení+přetočení kettlebell začíná tedy až někde nad úrovní hlavy, což je příliš pozdě. Většinou tak dojde ke špatnému usazení kettlebell v lockoutu (horní pozici), často i doprovázené bolestivým úderem do předloktí.
Optimálně by měl být snatch-pull veden pouze do výšky obličeje, kde je vystřídán prudkým proražením prstů skrz madlo kolmo vzhůru. Jeden z osvědčených drillů pro osvojení si optimálního načasování se jmenuje "pull-pull-snatch", kdy se u pull fáze (zkratka pro snatch-pull) snažíme o co nejpreciznější nastavení kettlebell do úrovně obličeje dnem natočenou takřka vzhůru.
Předchozí část:
Další část:
O autorovi: Antonín Tůma, SFG2, SFL, FMS 2, instruktor KB5 Gymu Praha 3