Jak rozhýbat a posílit kyčle – série 90/90 [díl 4.]

16.11.2021

Ve třetí části jsme se zaměřili na přechody mezi V-sedem, 90/90 a polovičním lotosem. V dnešním díle budeme nadále pracovat s již známými pozicemi V-sedu a 90/90, a přidáme přechod do tzv. kolmého kleku, který bude o něco větší výzvou především na stabilitu a sílu kyčlí.

  • Během celé sekvence stále vytahujte hlavu vzhůru. Snažte se minimalizovat hrbení a úklony strano: docházet k nim samozřejmě bude, ale jde o to snažit se udržet trup stabilní a k pohybu využít především kyčelní klouby.
  • Z počátku využijte dopomoc rukou jak bude třeba, ale postupně se vše snažte víc a víc přenášet na aktivní držení páteře a aktivní pohyb v kyčelních kloubech.

Po přechodu z V-sedu do sedu, kdy je pata jedné nohy u rozkroku a druhá noha před kotníkem nohy první, nezapomeňte propnout šičku první nohy do strany a zarovnat nárt do jedné linie s bércem.

Při přechodu mezi sedem a kolmým klekem udržujte těžiště blíže ke kolenu zadní nohy, abyste tak minimalizovali páku, která by na něj mohla působit. V případě, že byste těžiště vedli nad kotníkem, účinek páky se mnohonásobně zvýší a může tak zapříčinit bolest kolene.

Přechod ze sedu do kolmého kleku je založen především na dostatečném vytažení těžiště dopředu, až před úroveň bérce zadní nohy. Z toho důvodu se do přechodu nehrbte, roztáhněte kolena doširoka od sebe, napřimte trup a vytáhněte se hrudní kostí směrem k horizontu.

Samozřejmě i zde bude možná zpočátku náročné provézt přechod bez dopomoci rukou. Pokud tedy dopomoc potřebujete, opřete si ruku na straně zadní nohy vedle kyčle a s její pomocí se odrazte vpřed.

Sekvenci opět můžete zařadit buď do vaší rozcvičky/přípravy pohybu před tréninkem, nebo i do tzv. denní pohybové rutiny.