Jak rozhýbat a posílit kyčle – série 90/90 [díl 1.]
Jednou z velmi častých příčin bolestí v oblasti spodních zad bývá slabost a nepohyblivost kyčlí. Důvod je prostý: pokud mají vykonat kyčle nějaký pohyb, ale nejsou ho schopny, ochotně je zastoupí segment spodních zad. Bederní oblast však nedokáže kyčle zastoupit ani po stránce výkonnosti, ani po stránce bezpečnosti a udržitelnosti pohybu, což u sportu samozřejmě platí dvojnásob.
Skupina cviků v 90/90 pracuje současně na většině pohybů, které by měli vaše kyčle zvládat, a to jak po stránce pohybového rozsahu, tak i základní síly.
Z toho důvodu i platí, že aby mohly kyčle efektivně vykonávat svou práci, musí být pohyb postaven na silném a stabilním trupu. A právě na koordinaci stabilního trupu s vnitřní a vnější rotací kyčle se dnes zaměříme.
Důležité body:
- Při přetáčení 90/90 stále vytahujte hlavu vzhůru. Snažte se minimalizovat hrbení a úklony stranou (docházet k nim samozřejmě bude, ale jde o to snažit se udržet trup stabilní a k pohybu využít především kyčelní klouby).
- Z počátku využijte dopomoc rukou tak, jak bude třeba, ale postupně se vše snažte víc a víc přenášet na aktivní držení páteře a aktivní pohyb v kyčelních kloubech.
- Možno cvičit buď ráno nebo v rámci rozcvičky před tréninkem. U první varianty cca. pár minut, u druhé varianty stačí cca. 10 na každou stranu. Jako obvykle raději málo, ale správně a pravidelně.
Další díly:
- Jak rozhýbat a posílit kyčle - série 90/90 [díl 2.]
- Jak rozhýbat a posílit kyčle - série 90/90 [díl 3.]
- Jak rozhýbat a posílit kyčle - série 90/90 [díl 4.]
O autorovi: Antonín Tůma, StrongFirst Elite, hlavní instruktor KB5 Gymu Praha 3