Co je V7

03.12.2022

Sestavování cvičebního programu se dá poměrně dobře přirovnat k vaření a to ve smyslu, že než začnete vařit, nejprve si přichystáte jednotlivé ingredience. U ingrediencí je většinou jasné, co je co a do jakých patří kategorií. Maso, zelenina, oleje, koření, těstoviny, obiloviny, dochucovadla... Z každé kategorie si připravíte to, co potřebujete do vašeho receptu a dáte se do vaření.

U cvičebních programů je to vlastně stejné a je tedy nutné si všechny cviky nejprve rozdělit do několika kategorií, abychom věděli co patří k čemu a z čeho vybírat.

Někdo cviky dělí víc podrobně, někdo míň, ale princip je vlastně stále stejný. Dnes si povíme něco o jedné z velmi jednoduchých metod sestavování programu, která se mě osobně jeví jako nejsympatičtější - tzv. Big Seven, neboli Velká Sedma, dále jen zkráceně V7.

Samozřejmě se jedná o metodu obecnou a nevyrovná se programu sestavenému na míru přímo pro vás, dle vašich konkrétních možnosti, potřeb a cílů.

Chcete-li cvičit převážně doma, zkoušíte tak nějak od všeho trochu a váš trénink vlastně nemá žádnou logickou strukturu, máte tři smysluplné možnosti. Ideálně:

1) Poraďte se s kvalifikovaným trenérem, aby vám pomohl s volbou cviků a jejich intenzity, které jsou pro vás momentálně nejvhodnější.

Další dvě možnosti už mají jistá rizika, ale na druhou stranu, vždy je lepší alespoň nějaká myšlenka a řád, než úplný chaos... Volte však pouze cviky, které dobře a bezpečně zvládáte, popřípadě se jejich techniku nejprve naučte pod kvalifikovaným dohledem trenéra. Tedy:

2) Poohlédněte se po nějakém známém a ověřeném programu, jako například Simple&sinister, Rite of Pasage, Naked warrior z pera Pavla Tsatsoulina, nebo dalších.

3) Sestavte si program vlastní

Jak již asi správně tušíte, v základu dělí V7 cviky do sedmi kategorií:

1A - Mrtvé tahy a kyčelní dominantní cviky

1B - Dřepy, výpady a koleně dominantní cviky

2A - Horizontální tahy

2B - Horizontální tlaky a tlaky, kde loket zůstává pod úrovní ramene

3A - Vertikální tahy

3B - Vertikální tlaky a tlaky, kde se loket dostává nad úroveň ramene

4 - Ostatní cviky nespadající do předešlých kategorií

K čemu je kategorizace cviků vůbec dobrá?

Především abychom měli lepší přehled, zda zatížení některých segmentů či funkcí zbytečně nedublujeme na úkor jiných, které naopak třeba dlouhodobě opomíjíme.

Pro příklad si můžeme uvézt program, který bude zahrnovat kliky, bench press, házení medicimbalem o zeď z čelního postoje a tlaky jednoručních činek v leže na zádech... Pokud tvůrce programu přesně věděl jaké cviky a proč záměrně vybíral, jednotlivě u nich nastavil adekvátní intenzitu v kontextu celého programu a logicky je seřadil za konkrétním účelem - v pořádku. Všechno má smysl, když to má smysl. Pokud však tvůrce vybíral cviky zcela náhodně, bez jakéhokoliv cíle či myšlenky, prostě jen, aby se něco cvičilo, je podobný program bohužel hloupost.

Při tvorbě vlastního programu, pokud vybíráte z tzv. "velkých pohybů" dle dělení, V7 volte ideálně 2 až 3 cviky, každý z jiné kategorie.

Na programu pak setrvejte do dosažení alespoň nějakých jasných měřitelných zlepšení, většinou po dobu 2-3 měsíců. Pod zlepšením si můžeme představit schopnost provádět cviky s větším zatížením, zvýšení počtu opakování, zkrácení času pro odpočinek mezi sériemi a další, či jen prosté zkvalitnění a zpřesnění pohybu.

Následně můžeme program změnit a vybrat jiné 2 až 3 různé cviky, tentokrát však z jiných kategorií než v programu předešlém a celý proces opakovat.

Pokud bychom volili z některých zmámých a ověřených programů, můžeme sáhnout v rámci různých modalit například po:

Velká činka - SILOVÝ TROJBOJ

1A - Mrtvý tah (Deadlift)

2B - Tlak na lavici (Bench Press)

1B - Zadní dřep (Back Squat)

Kettlebell - SIMPLE & SINISTER

1A - Kettlebell Swing

4 - Kettlebell Get Up

1B - Kettlebell pohárový/přední dřep (Goblet Squat / Front Squat)

Vlastní váha - NAKED WARRIOR

1B - Dřep na jedné noze (Pistol Squat)

2B - Klik / Klik na jedné ruce


Nebojte se "neprocvičit všechno".

Sestavujte jednoduché programy, cyklujte je a postupně se zlepšujte.

Kouzlo "velkých pohybů" je mimo jiné ale i v tom, že každý ovlivňuje i většinu ostatních.

Cvičte chytře. 😉